We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 2137W-BOX Wallplate, 2-Gang, Thermoset, White
SKU
ORG6744148
$14.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-flammable thermoset phenolic or urea
- Flush-fitting, warp-resistant design
- Matching mounting screws provided
- 1-3/8 in first gang to edge
- 1.81 in gang to gang
- For industrial, commercial, residential, institutional and other high traffic areas
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Blank Plates
Thermoset telephone and coax exclusive timesaving screw-catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation.
| Color | White |
|---|---|
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 65deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Width | 4.56in |
| UPC | 032664315503 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 2137W-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In