We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 2152 Series 2152V-BOX Standard-Size Wallplate, 4-Gang, Thermoset, Ivory
SKU
ORG6565352
$14.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-flammable thermoset phenolic or urea
- Flush fitting, warp-resistant design
- Matching mounting screws provided
- For commercial/industrial/residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Gfci & Decor Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp-resistant design. Matching screws provided. High gloss finish is soil-resistant. Standard size of 4-1/2 in x 4.563 in, boxed.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1.37in |
| Gang to Gang | 1.81in |
| Includes | Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Box |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 4.56in |
| UPC | 032664318108 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| MPN | 2152V-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In