We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 2163 Series 2163LA-BOX Standard-Size Wallplate, 3-Gang, Thermoset, Light Almond
SKU
ORG7193667
$15.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-flammable thermoset phenolic or urea
- Flush fitting, warp-resistant design
- Matching mounting screws provided
- For commercial/industrial/residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Gfci & Decor Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High-gloss finish is soil-resistant. Standard size 4-1/2 in x 6-3/8 in, boxed.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1.37in |
| Gang to Gang | 1.81in |
| Includes | Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Box |
| Number Of Gangs | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 6.37in |
| Download PDF File |
| UPC | 032664582790 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 2163LA-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In