We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 332-BOX Socket Reducer, 250 V, 660 W, Mogul to Medium Base, White
SKU
ORG6169338
$18.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mogul reducer has porcelain body, balance of reducer bodies are molded of heat- and impact-resistant material
Porcelain body. Temperature rating of -40 to +65 deg C. UL listed, (file no. E15055), CSA certified, (file no 1739 (6231-04)), Meet all UL 496 requirements, Meets CSA requirements, C22.2 no 43. NOM certified. 250 V, 660 W.
| Base Type | Mogul to Medium |
|---|---|
| Color | White |
| Contact Configuration | Keyless |
| Dimensions | 1.13 in Dia x 1.73 in H |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Material | Thermoplastic |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 660W |
| UPC | 032664223808 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | 332-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In