We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RECEPTACLE DPLX WHT 15A/125V
SKU
ORG6088728
$16.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Meets all UL 498 and 1567 requirements. Longer, wider strap provides 40 percent more contact area. Side wire terminals accept up to #10 solid or standard copper or aluminum wire. Terminal screws backed out. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers. 15 amp, 125 volt. Bulk pack.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 406 in L x 138 in W x 071 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 10AWG |
| Wiring Type | Side |
| UPC | 032664752186 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | 5270W-BU |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In