We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 805 805V-BOX Power Receptacle, 3 -Pole, 125/250 V, 20 A, NEMA: NEMA 10-20R, Ivory
SKU
ORG4170684
$23.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Patented lay-in terminals accept up to #4 AWG wire
- Back features concentric knockouts and an adjustable cord clamp to allow wiring from back or bottom
- Heavy-gauge galvanized steel mounting strap for corrosion resistance
- For any high amperage industrial or commercial power connectivity application
Commercial power receptacle 20 A, 125/250 V NEMA 10-20 3-pole/3-wire. Heavy-duty design and construction make Arrow Hart power devices ideal for any high amperage industrial or commercial power connectivity application.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Dimensions | 1.23 in W x 0.99 in D |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | NEMA 10-20R |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 75 deg C |
| Suitable for | 2836 Power Plug |
| Voltage Rating | 125/250 V |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Weight (lbs) | 0.2100 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664181603 |
| MPN | 805V-BOX |

Log In