We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 93401 93401-BOX1 Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Stainless Steel, Brushed Satin
SKU
ORG5672100
$16.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- All wallplates are of type 304 stainless steel alloy for great nonmagnetic corrosion-resistant properties
- Brushed satin finish resists finger mark
- Matching stainless steel mounting screws provided
- For commercial/industrial/residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Gfci & Decor Plates
Standard size wallplates - stainless steel decorator. Great non-corrosive and non-magnetic properties for applications needing protection from those elements. 302/304 stainless steel alloy contains 18% chromium and 8% nickel for corrosion resistance. Stamped from 0.032 in (0.81mm) thick material. Horizontally satin-brushed surface finish resists finger prints. Matching stainless steel mounting screws provided.
| Finish | Brushed Satin |
|---|---|
| First Gang to Edge | 1.37in |
| Includes | Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Box |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664747328 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 93401-BOX1 |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In