We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring BP4404V Plug In Switch, 2 -Pole, 15 A, 120 V, 1 -Outlet, Ivory
SKU
ORG1229640
$19.98 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, In-Line Switches
Polarized indoor plug-in switch for lamps, appliances, Christmas lights and other hard to reach applications. 120 VAC, 15 A 120 V rocker switches, 1800 W maximum. On-off, carded. UL listed.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Material | Plastic |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Type | Polarized |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 1800W |
| UPC | 032664578632 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | BP4404V |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In