We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring IG8300 Series IG8300RN Duplex Receptacle, 20 A, 2-Pole, 5-20R, Orange
SKU
ORG6557912
$25.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Exclusive screw terminal guards provide fast, easy insulation from conductive surfaces (duplex only)
- Exclusive 5-leaf, brass line contacts provide consistent performance and great plug retention (duplex only)
- Rigid, glass reinforced nylon base lends ultimate strength and great high heat resistance in contact carrier (duplex only)
- High-impact- and chemical-resistant nylon face
- Tapered lead in slots on back wiring holes assist in gathering stranded wires for faster, more secure connections
- All terminal and mounting screws triple combination (slot/Phillips/Robertson) head for maximum installer flexibility
- Long, broad mounting strap helps reach large panel cutouts for code compliance
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure and provides redundant measure of ground continuity where jumper is used
- Screw-Catch™ feature on duplex devices speeds mounting of wallplates
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Hospital specification-grade straight blade receptacles - isolated ground premium back wire & side wire. Arrow Hart's feature rich line of hospital-grade receptacles have been designed to meet and exceed the demanding requirements of UL 498 and Federal Specification WC-596 to provide a consistent means of connectivity where downtime can be critical.
| Color | Orange |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 4.19 in L x 1.3 in W x 0.89 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Mounting Type | Board |
| NEMA Configuration | 5-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| UPC | 032664379604 |
| MPN | IG8300RN |

Log In