We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring PJ23V Wallplate, 2-Gang, Polycarbonate, Ivory
SKU
ORG8232027
$14.87 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mid-Size wallplates are 3/8 in (9.53mm) longer and wider than standard to cover large wallboard openings
- Assures NEC-required gap coverage for most wallboard-to-box openings
- Virtually unbreakable polycarbonate construction, high structural rigidity, long-term form retention
- Screw-Catch feature holds plate mounting screw captive for ease of installation
- Great abrasion and impact resistance
- Color-matched mounting screws captive in 1- and 2-gang plates for faster installation
- For commercial/industrial/residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Blank Plates
Mid-sized wallplates - polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long term form retention and great impact and abrasion resistance. Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. High gloss finish is soil-resistant. Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Matching mounting screws provided.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Flammability Rating | UL94 V2 |
| Length | 4.95in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Width | 4.88in |
| Download PDF File |
| UPC | 032664751103 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | PJ23V |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In