We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring PJS Series PJS263W Mid-Size Wallplate, 3-Gang, Polycarbonate, White
SKU
ORG9963059
$21.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compatible with Eaton's Z-Wave Wireless collection as well as standard wiring devices
- Mid-sized to cover wall imperfections and large wallboard openings
- Two part design to provide a smooth, screw less look to enhance your wiring devices
- Clearly marked top edges make mounting wallplates easy to orient and attach
- Wallplates appear to float freely on the surface of the wall, framing every device beautifully
- Screw-Catch™ feature holds plate mounting screw captive for ease of installation
- Virtually unbreakable polycarbonate construction
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Gfci-Rocker Plates
Eaton's mid-size screw less wallplates help provide a sleek, smooth and seamless look to your wiring devices! Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. High gloss finish is soil-resistant.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1.56in |
| Gang to Gang | 1.81in |
| Includes | Mounting Screws |
| Length | 4.87in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Thickness | 0.071in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 6-3/4in |
| UPC | 032664617072 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| MPN | PJS263W |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In