We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring STC14W Wallplate, 1.9 in L, 4.84 in W, 0.23 in Thick, 1 -Gang, Polycarbonate, White
SKU
ORG0535021
$16.21 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1-3/8 in first gang to edge
- Easy to snap together and lock
- Mid-size design to fit over most existing wall openings
- Thermoplastic construction for durability and flexibility
- Available in the 5 most popular openings, duplex receptacle, decorator style, toggle switch, single power receptacle, blank (with metal yoke)
- Screws are already attached for easy mounting
- Unique Screw-Catch feature holds mounting screw captive for easy installation
- For industrial, institutional and other high traffic areas, commercial, residential
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Blank Plates
Blank polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. High gloss finish is soil resistant.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Includes | Matching Screws Metal Yoke |
| Length | 1.9 in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Strap |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 65 deg C |
| Thickness | 0.23 in |
| Width | 4.84 in |
| UPC | 032664578564 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| MPN | STC14W |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In