We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring STC26 STC26W Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Polycarbonate, White, High-Gloss
SKU
ORG5859814
$16.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy to snap together and lock
- Mid-size design to fit over most existing wall openings
- Thermoplastic construction for durability and flexibility
- Also available in duplex receptacle, toggle switch and single power receptacle openings
- Screws are already attached for easy mounting
- Unique Screw-Catch feature holds mounting screw captive for easy installation
- For commercial/industrial/residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Gfci-Rocker Plates
Mid size sectional wallplates - polycarbonate decorator wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long term form retention and great impact and abrasion resistance. Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive time-saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. High gloss finish is soil resistant. Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long term form retention and great impact and abrasion resistance. Matching mounting screws provided.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Includes | Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664578601 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0400 |
| MPN | STC26W |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In