We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring STE14W Wallplate, 1-Gang, Polycarbonate, White
SKU
ORG7414881
$16.21 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy to snap together and lock
- Mid-size design to fit over most existing wall openings
- Thermoplastic construction for durability and flexibility
- Available in the 5 most popular openings, duplex receptacle, decorator style, toggle switch, single power receptacle, blank (with metal yoke)
- Screws are already attached for easy mounting
- Unique Screw-Catch feature holds mounting screw captive for easy installation
- 1-3/8 in first gang to edge
- For industrial, institutional and other high traffic areas, commercial, residential
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Blank Plates
Mid Size sectional wallplates - polycarbonate blank polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. High gloss finish is soil resistant. Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Matching mounting screws provided.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Includes | Matching Screws Metal Yoke |
| Length | 2-9/16in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Strap |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 65deg C |
| Width | 4.84in |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664578588 |
| MPN | STE14W |

Log In