We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring TR5797 Floor Box Receptacle, 2 -Pole, 125 V, 15 A
SKU
ORG4907325
$56.18 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Double wipe ground contacts ensure long-term ground retention
- Tri-combo screws accept slotted, Philips and Robertson-head tools for installation flexibility
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Boxes, Specialty Boxes
Tamper-resistant single receptacle on recessed mounting strap, 18 cu-in steel back box, solid brass cover, gasket and threaded brass closure cap with watertight neoprene rubber O-ring.
| Current Rating | 15A |
|---|---|
| Dimensions | 2-3/4 in L x 3-1/2 in W x 4-1/2 in H |
| Material | Thermoplastic |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Weight (lbs) | 0.6900 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664726040 |
| MPN | TR5797 |

Log In