We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring TR7735LA-BOX LED Wall Box Nightlight Combination, 1 -Pole, 15 A, 125 V, Light Almond
SKU
ORG1452952
$30.15 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Dimmable LED nightlight combination with tamper-resistant receptacle is ideal for bathrooms, hallways, stairs and landings, flush-mount LED nightlight combination devices provide added safety and comfort along with TR receptacle functionality. The nightlight features low wattage LED lamps, dimmable to the desired light level.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 2000V |
| Dimensions | 4.19 in L x 1.3 in W x 1.08 in D |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1W |
| Wire Size | 14 to 12AWG |
| Wiring Type | Back and Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2400 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664727665 |
| MPN | TR7735LA-BOX |

Log In