We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Lighting ALL-PRO FSL2030LW Flood Light, LED Lamp, 120 V, 1900 Lumens
SKU
ORG9804790
$93.36 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Precision optics and reflector for maximum light output
- Optically enhanced reflector improves efficiency and delivered lumens
- Toolless head adjustment
- Easy-install features on all models
Category: Home Lighting
The HALO LED die-cast Floodlight Series utilizes selectable CCT functionality, advanced two-stage optics and multiple mounting options for a versatile outdoor lighting solution. Multiple lumen packages and integrated control options address a wide range of outdoor general lighting and security applications. The durable die-cast aluminum housing is available in bronze or white powder coat finish, ensuring years of reliable, maintenance-free operation.
| Average Life | 35000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 84 |
| Color Temperature | 3000 to 5000K |
| Fixture Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 1916Lumens |
| Mounting Type | Eave Wall |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 23W |
| Brand | COOPER LIGHTING |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7500 |
| UPC | 080083809738 |
| MPN | FSL203TW/FSL2030L |

Log In