We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1107V Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, Ivory
SKU
ORG9231812
$14.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tamper-resistant receptacle provide compliance with 2017 NEC Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A
- Longer, wider strap provides 40% more contact area to wallboard
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire for quick installation
- Patented built-in wire looper for pre-looping
- High impact-resistant thermoplastic face and back body eliminates breakage
- Double-wipe ground contacts ensure long-term ground retention
- Easy access split circuit break-off tab
- Tri-combo screws accept Slotted, Phillips and Robertson head tools for installation flexibility
- Terminal screws backed out ready for wiring
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Decorator receptacles feature longer, wider straps providing 40% more contact area to wall board. Virtually eliminates floating installations. Patented built-in wire stripper for #14 and #12 wire to speed installation. Patented built-in wire looper for pre-looping. Tri-combo screws accept slotted, Phillips and Robertson-head tools for installation flexibility. Terminal screws backed out - ready for wiring. Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire. Push-in terminals accept #14 solid wire.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.30 in W x 0.69 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| UPC | 032664542770 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 1107V |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In