We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1107W-BOX Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, White
SKU
ORG6971311
$16.04 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tamper-resistant receptacle provide compliance with 2017 NEC Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A
- Longer, wider strap provides 40% more contact area to wallboard
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire for quick installation
- Patented built-in wire looper for pre-looping
- High impact-resistant thermoplastic face and back body eliminates breakage
- Double-wipe ground contacts ensure long-term ground retention
- Easy access split circuit break-off tab
- Tri-combo screws accept Slotted, Phillips and Robertson head tools for installation flexibility
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Longer, wider strap provides 40 percent more contact area to wall board. Virtually eliminates floating installations. Built-in wire stripper for number 14 and number 12 wire and wire looper for pre-looping. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws for installation with power screwdrivers. Terminal screws backed out - ready for wiring. Side wire terminals accept up to number 10 solid or stranded wire. Push-in terminals accept number 14 solid wire. Temperature range of -40 to 65 degrees C. Meets all UL 498 requirements, (file no. E15058), Fed. Specs. WC-596G, NOM Certified, CSA Certified, C22.2 no.42. Standard Grade: (file no.6914) (6233-01). Meets flammability requirements per UL94, V2 rated. 15 amp, 125 volt.
| Body Material | PVC |
|---|---|
| Color | White |
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 42 in L x 130 in W x 069 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Strap Material | Steel |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| UPC | 032664752469 |
| MPN | 1107W-BOX |

Log In