We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1167 Series 1167-2-SP Power Receptacle, 30 A, Black
SKU
ORG9231861
$19.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Dual current models furnished with blades for 30 and 50 A configurations
- Terminals have pressure plates to protect wires
- Unbreakable, abuse-resistant thermoplastic construction
Flush mount, dryer. Heavy-gauge steel mounting strap, zinc-plated for corrosion resistance. For use with copper or aluminum wire, accepts up to number 4 wire. Straight blade. UL listed Meets all CSA requirements, NOM Certified.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 30A |
| Dimensions | 4.87 in L x 4.87 in W |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA 14-30R |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Operating Temperature | -20 to 75deg C |
| Suitable for | 21 Power Plug |
| Voltage Rating | 125/250V |
| Weight (lbs) | 0.6600 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664520624 |
| MPN | 1167-2-SP |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In