We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1176V Surge Protection Power Strip, 15 A, 7-Outlet, 70 J, Ivory
SKU
ORG6819155
$36.45 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Portable strip provides 7 surge-protected outlets anywhere for stereos, TVs, computers or other electronic-based equipment
- Full mode surge protection for hot to neutral, hot to ground and neutral to ground
- Resettable 15 A circuit breaker
- Made of high-impact-resistant thermoplastic for long-term durability
- Comes complete with 14/3 SJT 4 ft (1.22 m) portable cord
- Pilot light On/Off switch indicates power to unit
- For full mode surge protection for hot to neutral, hot to ground and neutral to ground
Full protector plastic strip converts standard grounding receptacle to surge protector for stereos, TVs, computers or other electronic equipment. Rated 15 A, 125 V. Clamping level 400 V. Surge energy rating 170 J. Maximum surge current 10,000 A.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Energy Rating | 70J |
| Indicator Type | Pilot Light |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number of Conductors | 3 |
| Number of Outlets | 7 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Depth | 2.25in |
| Overall Length | 15in |
| Overall Width | 3in |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 032664483202 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1600 |
| MPN | 1176V |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In