We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1198-BOX Lamp Holder, 250 V, 660 W
SKU
ORG4152666
$19.21 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Home Lighting
Molded of thermoset plastic. Screw terminals are backed out. 1/8 in-27 nipple. 11/16 in bracket length, nickel finish. 660 W, 250 V. Meets all UL 496 requirements.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Connection Type | Screw |
| Dimensions | 1.27 in Dia x 3.23 in H |
| Includes | 1/8 in 27 TPI Nipple |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 660W |
| Weight (lbs) | 0.0900 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664304200 |
| MPN | 1198-BOX |

Log In