We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1242-7W-BOX Switch, 120 V, Wall Mounting, Thermoplastic, White
SKU
ORG6325948
$27.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Three-way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire only, side wire terminals accept up to #10 AWG solid wire
- Long, broad mounting strap virtually eliminates floating installations
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Tri-combo screws accept slotted, Phillip's and Robertson-head tools for installation flexibility
- Wire looper speeds termination of both #14 and #12 AWG wire
- Lighted toggle glows in "Off" position
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, 4-Way Switches
Industrial design cam action mechanism insures quiet switch action. 120/277 volt rating ideal for fluorescent lighting fixtures typical in commercial applications. 0.050" thick steel mounting strap zinc-plated for corrosion resistance. Accepts up to number 10 solid or stranded wire. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws. Meets all UL 20 requirements, NOM certified.
| Actuator Type | Cam Toggle |
|---|---|
| Color | White |
| Contact Configuration | 4-Way |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 05hp |
| Weight (lbs) | 0.2100 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664750168 |
| MPN | 1242-7W-BOX |

Log In