We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1301-7B Toggle Switch, 120 V, Wall Mounting, Polycarbonate, Brown
SKU
ORG7851017
by Cooper
$15.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire only, side wire terminals accept up to #10 AWG solid wire
- Long, broad mounting strap virtually eliminates floating installations
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Tri-combo screws accept Slotted, Phillips and Robertson head tools for installation flexibility
- Wire looper speeds termination of both #14 and #12 AWG wire
Longer, wider strap provides 40 percent more contact area to wall board. Virtually eliminates floating installations. Unbreakable top and bottom housing. Industrial design cam action mechanism insures quiet switch action. Built-in wire stripper for number 14 and number 12 wire. Built-in wire looper for pre-looping. Double riveted switch. Three way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping. Push-in terminals accept number 14 solid wire only. Side wire terminals accept up to number 10 solid or stranded wire. Combination slot/Phillips and Robertson-head terminal screws. 15 amp, 120 volt. Meets all UL 20 requirements. UL Listed.
| Action | Cam, Quiet |
|---|---|
| Actuator Type | Toggle |
| Color | Brown |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.3 in W x 1.103 in D |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Length | 7.9in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| Width | 17.2in |
| UPC | 032664149108 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | 1301-7B |
| Brand | Cooper |

Log In