We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1301-7V Toggle Switch, 120 V, Wall Mounting, Polycarbonate, Ivory
SKU
ORG6306708
by Cooper
$14.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire only, side wire terminals accept up to #10 AWG solid wire
- Long, broad mounting strap virtually eliminates floating installations
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Tri-combo screws accept Slotted, Phillips and Robertson head tools for installation flexibility
- Wire looper speeds termination of both #14 and #12 AWG wire
Longer, wider strap on toggle switches provides 40% more contact area to wallboard. Virtually eliminates floating installations. Industrial design cam-action mechanism insures quiet switch action. Patented built-in wire stripper for #14 and #12 wire to speed installation. Unbreakable top and bottom housing eliminates call-backs due to jobsite breakage. Patented built-in wire looper for pre-looping. Three-way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping. Push-in terminals accept #14 solid wire only. Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire. Tri-combo screws accept slotted, Phillips and Robertson head tools for installations in both the US and Canada.
| Actuator Type | Toggle |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.3 in W x 1.103 in D |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| Download PDF File |
| UPC | 032664750885 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | 1301-7V |
| Brand | Cooper |

Log In