We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1303-7B Toggle Switch, 15 A, 120 V, Polycarbonate Housing Material, Brown
SKU
ORG4585493
$30.05 /10PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, 3-Way Switches
Longer, wider strap on toggle switches provides 40% more contact area to wall board. Virtually eliminates floating installations. Industrial design cam action mechanism insures quiet switch action. Patented built-in wire stripper for #14 and #12 wire to speed installation. Unbreakable top and bottom housing eliminates call backs due to jobsite breakage. Patented built-in wire looper for pre-looping. Three-way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping. Push-in terminals accept #14 solid wire only. Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire. Tri-combo screws accept slotted, Phillips and Robertson head tools for installations in both the U.S. and Canada.
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.31 in L x 0.88 in W x 3.28 in H |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Voltage Rating | 120V |
| UPC | 032664308802 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6000 |
| MPN | 1303-7B |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In