We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON 1303-7V-10-L Toggle Switch, 15 A, 120 V, 3 -Position, Push-In Terminal, Polycarbonate Housing Material
SKU
ORG4584702
by EATON
$31.08 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, 3-Way Switches
Eaton Toggle Switch, 120 V, 15 A, Number of Positions: 3, Terminal Type: Push-In, Actuator Type: Cam, Temperature Rating: -20 to 60 deg C, Wall Mounting, Housing Material: Polycarbonate, Ivory, Dimensions: 3.28 in L x 1.31 in W x 0.88 in H
| Actuator Type | Cam |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 3.28 in L x 1.31 in W x 0.88 in H |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Positions | 3 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Push-In |
| Voltage Rating | 120V |
| UPC | 032664749704 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4000 |
| MPN | 1303-7V-10-L |
| Brand | EATON |

Log In