We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1723-BOX Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15, Black
SKU
ORG4181905
$16.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rubber plugs solid brass plug blades are firmly embedded in body
- Terminal screw clamps are designed to contain wire and prevent binding
- Terminal screws backed out ready for wiring
- Terminals in individual chambers to positively insulate conductors
- Armored housing automatically grounded
- Combination Slotted/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers
Standard-grade. Plug blades are firmly embedded in body. Resists chemical attack and stays flexible in extremely low temperatures. Large handle with solid brass blades. Polypropylene, PVC and thermoplastic rubber. Meets flammability requirements per UL 94. 15 A, 125 V. -20 to 70 deg C. NEMA 1-15. Boxed.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 39/64in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 15A |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Screw |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Type | Round |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664480607 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | 1723-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In