We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 1876W-BOX Single Receptacle, 20 A, White
SKU
ORG6325989
$19.57 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Galvanized steel, wraparound yoke mounting strap for excellent assembly security
- Extra length or width helps reach large panel cutouts for code compliance
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure, provides redundant measure of ground continuity where jumper used
- Screw catch feature on duplex devices speeds mounting of wallplates
- For commercial and residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Single Receptacles
Straight blade receptacle. Meets all UL and CSA specifications. Triple wire line contacts provide excellent long-term plug retention. High impact and chemical-resistant nylon face. Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire. Terminal screws backed out. 20 A, 250 V.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 3.28 in L x 1.31 in W x 0.83 in D |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | NEMA 6-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -4 to 140deg F |
| Voltage Rating | 250V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Side |
| UPC | 032664752582 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | 1876W-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In