We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 2134W-BOX Standard-Size Wallplate, 1-Gang, Thermoset, White
SKU
ORG6326466
by Arrow Hart
$24.04 /25EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extensive line of non-flammable thermoset plates provides flush fitting, warp-resistant performance
- Thermoset toggle exclusive time saving screw-catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Switch Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Standard plate size: 4.50" x 2.75".
| Color | White |
|---|---|
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 3/8in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Brand | Arrow Hart |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| UPC | 032664751752 |
| MPN | 2134W-BOX |

Log In