We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 2139W-BOX Standard-Size Wallplate, 2-Gang, Thermoset, White
SKU
ORG6326771
by Arrow Hart
$21.73 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extensive line of non-flammable thermoset plates provides flush fitting, warp-resistant performance
- Thermoset toggle exclusive time saving screw-catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
- For commercial, industrial and institutional applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Switch Plates
Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive. Matching screws provided. High gloss finish is soil-resistant. Standard size - 4-1/2 x 4.563 in.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 4-9/16in |
| UPC | 032664751905 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| MPN | 2139W-BOX |
| Brand | Arrow Hart |

Log In