We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 2141LA-BOX Standard-Size Wallplate, 3-Gang, Thermoset, Light Almond
SKU
ORG7193618
$14.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extensive line of non-flammable thermoset plates provides flush fitting, warp-resistant performance
- Thermoset toggle exclusive time saving screw-catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
- For commercial, industrial and institutional applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Switch Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Standard size - 4.50 x 6.375 in, boxed.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 3-3/8in |
| Download PDF File |
| UPC | 032664582677 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | 2141LA-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In