We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WALLPLATE 1 GANG DPX IVRY 1PK
SKU
ORG4877239
$19.34 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Receptacle Plates
Flush fitting, warp resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Oversize - 3.50" x 5.25".
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/4in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 5-1/4in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Oversize |
| Width | 3-1/2in |
| Weight (lbs) | 0.0900 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664751912 |
| MPN | 2142V-BOX |

Log In