We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 2142W-BOX Oversize Duplex Receptacle Wallplate, 1-Gang, Thermoset, White
SKU
ORG6862015
$20.44 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thermoset duplex receptacle exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil resistant
- Virtually unbreakable plates reduce installation and replacement costs
- For industrial, institutional and other high traffic areas
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Receptacle Plates
Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive. Matching screws provided. High-gloss finish is soil resistant. Oversize - 3-1/2 in x 5-1/4 in.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/4in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 5-1/4in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Box |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Duplex Oversize |
| Width | 3-1/2in |
| Weight (lbs) | 0.0900 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664751929 |
| MPN | 2142W-BOX |

Log In