We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WALL PLATE JMBO TGL 1GANG IVRY
SKU
ORG4877338
$20.93 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Switch Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Oversize - 3.50" x 5.25".
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 5-1/4in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Oversized |
| Width | 3-1/2in |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| UPC | 032664751936 |
| MPN | 2144V-BOX |

Log In