We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 2149W-BOX Oversized Wallplate, 2-Gang, Thermoset, White
SKU
ORG6862080
$31.36 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extensive line of non-flammable thermoset plates provides flush fitting, warp-resistant performance
- For industrial, institutional and other high-traffic areas
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Switch Plates
Molded from non-flammable thermoset, flush fitting, warp-resistant design. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Oversize - 5.25 x 5.313 in. Boxed.
| Color | White |
|---|---|
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 5-1/4in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Oversized |
| Width | 5.31in |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| UPC | 032664751964 |
| MPN | 2149W-BOX |

Log In