We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 2750V-BOX Oversize Duplex Receptacle Wallplate, 2-Gang, Thermoset, Ivory
SKU
ORG6640502
$172.03 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thermoset duplex receptacle exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil resistant
- Virtually unbreakable plates reduce installation and replacement costs
- For industrial, institutional and other high traffic areas
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Receptacle Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High-gloss finish is soil resistant. Oversize - 5-1/4 in x 5.313 in, boxed.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Gang to Gang | 1.81in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 5-1/4in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Duplex Oversize |
| Width | 5-5/16in |
| UPC | 032664519956 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | 2750V-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In