We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 39CH-BOX Standard-Size Power Outlet Wallplate, 1-Gang, Chrome, Ivory/White
SKU
ORG6174858
$15.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Full gauge and size beveled edge; furnished with mounting screws. Fit 1253, 1254 and 1263 flush receptacles. Standard-size - 2-3/4 in x 4-1/2 in, boxed.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Single Outlet
Full gauge and size beveled edge; furnished with mounting screws. Fit 1253, 1254 and 1263 flush receptacles. Standard-size - 2-3/4 in x 4-1/2 in, boxed.
| Color | Ivory/White |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| First Gang to Edge | 1.37in |
| Hole Size | 2-5/32in |
| Includes | Mounting Screws Removable Protective Film |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Chrome |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 65deg C |
| Suitable for | 32B 38B 1233 1234 1253 1254 1257 1258 1263 5700N 5709N 5716N 5795N 7985N Power Devices |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Weight (lbs) | 0.0900 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664191800 |
| MPN | 39CH-BOX |

Log In