We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 4867-BOX Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 5-15, Yellow
SKU
ORG4981643
$17.92 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Solid brass plug blades are firmly embedded in body. Resists chemical attack and is less brittle in extremely low temperatures. With terminal screw clamps. Combination Slot/Phillips head mounting and terminal screws for installation flexibility (Slot/Robertson screws in Canada where available). Terminal screws backed out, ready for wiring. Yellow color. Meets all UL 498 requirements.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.65 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic/Vinyl |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| UPC | 032664340901 |
| MPN | 4867-BOX |

Log In