We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 4882-BOX Straight Blade Electrical Connector, 125 V, 15 A, Vinyl
SKU
ORG6449490
$17.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Commercial-grade vinyl connectors solid brass plug blades are firmly embedded in body. Terminal screw clamps are designed to contain wire and prevent binding. Terminal screws backed out ready for wiring. Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers.
Commercial-grade vinyl connectors solid brass plug blades are firmly embedded in body. Terminal screw clamps are designed to contain wire and prevent binding. Terminal screws backed out ready for wiring. Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 21/32 in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15 A |
| Dimensions | 2.61 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Vinyl |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125 V |
| UPC | 032664341007 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | 4882-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In