We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 4887-BOX Electrical Connector, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 5-15, Yellow
SKU
ORG4981692
$19.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. Terminal screw clamps are designed to contain wire and prevent binding. Terminal screws backed out, ready for wiring. Nylon Kwiklok features patented twist-actuated internal cord clamp, reduces installation time. Meets all UL 498 requirements. Yellow color.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2.61 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic/Vinyl |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664341205 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | 4887-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In