We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 5131V-BOX Standard-Size Single Receptacle Wallplate, 1-Gang, Nylon, Ivory
SKU
ORG9890799
$23.36 /15EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nylon single receptacle rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil resistant
- Nylon wallplates have a flush-fitting, warp-resistant design
- Virtually unbreakable plates reduce installation and replacement costs
- For residential and commercial
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Single Outlet
Molded from non-flammable nylon. Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High-gloss finish is soil resistant. Standard-size - 2-3/4 in x 4-1/2 in, boxed.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Hole Size | 1-13/32in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Single Receptacle |
| Thickness | 0.06in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664151408 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| MPN | 5131V-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In