We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 5139W-BOX Standard-Size Wallplate, 2-Gang, Nylon, White
SKU
ORG6730097
$25.28 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Standard size nylon toggle wallplates feature rugged construction
- Exclusive time saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil-resistant
- Nylon wallplates have a flush fitting, warp-resistant design
- Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable with high structural rigidity, long-term form retention, plus great impact and abrasion resistance
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Switch Plates
Molded from non-flammable nylon. Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Plate size: 4.50 x 4.563 in.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 1/16in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 4.56in |
| UPC | 032664342202 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| MPN | 5139W-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In