We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 6867-BOX Electrical Plug, 125 V, 15 A, Thermoplastic
SKU
ORG6905046
$15.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Standard-grade. Meets all UL 498 requirements. Plug blades are firmly embedded in body. 15 A, 125 V. NEMA 5-15. UL listed.
Standard-grade. Meets all UL 498 requirements. Plug blades are firmly embedded in body. 15 A, 125 V. NEMA 5-15. UL listed.
| Cable/Wire Size | 43/64in |
|---|---|
| Color | Orange |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.72 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664490750 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 6867-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In