We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 718V-BOX Adapter, 660 W, 2-Outlet, Thermoplastic, Ivory
SKU
ORG4169769
$17.03 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Socket to one socket and two side outlets. Pull chain controls lampholder. Side outlets are always on. 125 V, 660 W. UL listed.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Dimensions | 1.42 in L x 1.47 in W x 3.26 in H |
| Enclosure Type | NEMA 1-15R |
| Material | Thermoplastic |
| Number of Outlets | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Socket |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 660W |
| UPC | 032664270703 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | 718V-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In