We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 735V-BOX Switch, 10 A, 125/250 V, Lead Wire Terminal, Plastic Housing Material, Ivory
SKU
ORG4168027
$20.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty plastic construction
- Use with surface-mounted wiring, non-metallic cable
- For commercial/industrial/residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, In-Line Switches
Eaton Wiring Devices Switch, 125/250 V, 10 A, Lead Wire Terminal, Plastic Housing Material, Ivory, Dimensions: 1.88 in L x 2 in W x 2 in H
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 10A |
| Dimensions | 1.88 in L x 2 in W x 2 in H |
| Housing Material | Plastic |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 125/250V |
| UPC | 032664272509 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | 735V-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In