We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 736B-BOX Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Side Wiring, NEMA: 1-15R, Brown
SKU
ORG4167987
$24.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Standard contacts. Side wire terminals accept up to #12 wire. Terminal screws backed out, ready for wiring. 15 A/125 V. UL listed.
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.06 in L x 1 in W x 0.62 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 1-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 12AWG |
| Wiring Type | Side |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| UPC | 032664166006 |
| MPN | 736B-BOX |

Log In