We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 7500 Series 7501V Rocker Switch, 120/277 V, Strap Mounting, Thermoplastic, Ivory
SKU
ORG9650987
$39.09 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Match your wiring devices finish to that of other features in your home including door and cabinet hardware, lighting and plumbing fixtures and appliances
- Add a full suite of metallic finished products to your home including dimmers, USB receptacles, GFCIs and more
- Receptacles have tamper-resistant shutters to provide compliance with 2014 NEC® Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A, 125 V receptacles installed in dwelling units must be tamper-resistant
Eaton wiring devices in metallic finish are the perfect way to add a sophisticated accent to your home. Designed to match the style of contemporary hardware and appliances, these devices and wallplates add a touch of elegance to any room.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 7.38 in L x 4.25 in W x 2.63 in H |
| Number of Poles | 1 |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Weight (lbs) | 1.6900 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664749780 |
| MPN | 7501V-10-L |

Log In