We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SWITCH AC QUIET DECR 1P15A WHT
Delivered in 2-4 business days
Ultrasonic welding and integrated construction of the strap and body. Backwire clamps on the side terminals for installation of #12 and #14 wire. Thermoplastic rocker, top and backbody are virtually unbreakable. Screws accept slotted, Phillips and Robertson head tools for installation in both the U.S. and Canada. Longer, wider strap provides 40 percent more contact area to wall board. Virtually eliminates floating installations. Built-in wire stripper for #12 and #14 wire. Stippled ground screw standard. 15 amp, 120/277 volt AC rating for fluorescent lighting fixtures typical in commercial applications. Push in terminals accept #14 solid wire only. Temperature rating of -20 to 60 degrees C. Meets flammability requirements per UL 94, 6504, V2 rated, VO rated. UL and cUL Listed, Meets all UL20 requirements.
| Action | Quiet |
|---|---|
| Color | White |
| Contact Configuration | Single-Pole |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 419 in L x 144 in W x 097 in D |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Includes | (1) Metal Strap |
| Mounting Type | Strap |
| Number of Poles | 1 |
| Suitable for | Apartments and Condos Banks and Brokerage Firms Business Offices or Conference Rooms Hotels and Resorts Medical and Dental Practices New Home Construction Residential Upgrades and Renovations and Retail Locations |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120/277V |
| UPC | 032664752360 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | 7501W-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In