We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 7700 Series 7728W-SP Combination Switch, 120/277 V, Strap Mounting, Thermoplastic, White
SKU
ORG7358385
$29.55 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thermoplastic rocker, top and back body are virtually unbreakable to deliver years of durable performance
- Ultrasonic welding and integrated construction of the strap and body provide great ground integrity even under heavy use
- Durable, injection molded housings and PVC resin comply with UL94 V0 flammability ratings
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure and provides redundant measure of ground continuity where jumper is used
- Steel mounting strap is zinc-plated for added corrosion resistance
- Backwire clamps on side terminals provide for easy installation of #12 and #14 AWG wire
- Terminal screws are backed out and ready for wiring to enhance ease of installation
- Break-off provision for wiring both devices on same circuit or on separate circuits
- Decorator design features easy, smooth actuation of the rocker
- For light commercial/residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Switch Combos
High-impact-resistant thermoplastic rocker, top and back body. Injection molded housings and PVC resin, comply with UL94 V0 flammability ratings. Tri-combo screw heads, built-in wire stripper. Backwire clamps on side terminals for installation of #12 and #14 wire. Terminal screws are backed out for easier and faster wiring. Thick (0.045 in/1.14 mm) steel mounting strap is zinc-plated. Automatic grounding system eliminates the need for bonding jumper in grounded metal enclosure and provides redundant measure of ground continuity where a jumper is used. 120/277 VAC, 15 A rocker switches with break-off provision for wiring both devices on the same circuit or on separate circuits. UL, cUL listed and NOM 426 rated.
| Color | White |
|---|---|
| Contact Configuration | SPST |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.19 in L x 1.3 in W x 1.08 in D |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Strap |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Weight (lbs) | 0.2500 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664664786 |
| MPN | 7728W-SP |

Log In